فناوری های محبوب در دنیای دیجیتال

يکي از اين تحولات که بسيار چشمگير به نظر مي‌رسد رنگ باختن بسياري از شغل‌هاي نام‌آشنا و قديمي و در مقابل مطرح شدن شغل‌هاي جديدي است که موجب نگراني بسياري از افراد شده است. با ظهور فناوري‌هاي جديد بسياري از مشاغل حذف مي‌شود. در حقيقت يکي از مهم‌ترين پيامدهاي فناوري، تغيير در روند انجام کارهاي مختلف است، اما جاي نگراني نيست. ورود هر فناوري جديدي در زندگي بشر با ايجاد فرصت‌هايي همراه است که مي‌تواند يک فرصت شغلي باشد. در ادامه 10 فناوري کاربردي و محبوب در ميان کاربران دنياي ديجيتال که در سال‌هاي اخير بيشتر اثرگذاري را در روند زندگي بشر امروز داشته است مورد بررسي قرار داده‌ايم.

1- پست الکترونيک
پست الکترونيک يا همان ايميل در مقايسه بسيار ارزان‌تر از ارسال نامه از طريق روش‌هاي سنتي پست است. فقط کافي است کليد ارسال را فشار دهيد. اين روزها حتي کارت‌هاي دعوت و تبريک هم ديجيتال شده است. بيش از 90 درصد افرادي که در گروه‌هاي سني بزرگسال قرار مي‌گيرند ايميل اختصاصي دارند. امروزه در سايه اين فناوري ارسال نامه‌هاي پستي به روش سنتي تقريبا رو به فراموشي است. حتي بسياري از مکاتبات اداري از طريق ايميل انجام مي‌شود و ايميل توانسته است به عنوان پل ارتباطي در ايجاد ارتباط بين ارائه‌دهندگان خدمات و متقاضيان دريافت اين خدمات نقش بسيار مهمي داشته باشد. البته بايد پذيرفت در سال‌هاي اخير امکان ارسال پيام‌هاي نوشتاري، ارتباط افراد از طريق شبکه‌هاي اجتماعي و همچنين رسانه‌هاي اجتماعي موجب شده است حجم مکاتباتي که از طريق پست الکترونيک انجام مي‌شود نيز به نسبت گذشته به مراتب کاهش پيدا کند.

2- شبکه‌هاي اجتماعي
شبکه‌هاي اجتماعي نه‌تنها ارتباط بين افراد، بلکه به اشتراک‌گذاري اطلاعات بين افراد را نيز متحول کرده است. بر اين اساس به کمک اين فناوري کاربران مي‌توانند براحتي متن، لينک، تصوير يا فيلم مورد نظرشان را با گروه‌هاي دوستان و آشنايان به اشتراک گذارند. در ميان بسياري از کاربران شبکه‌هاي اجتماعي اين خدمات جايگزين تماس‌هاي تلفني، خدمات ارسال پيام متني و حتي ارتباط حضوري افراد شده است. يکي از مهم‌ترين پيامدهاي نامطلوب اين فناوري کمرنگ شدن ارتباطات اجتماعي در بين افراد است. در حقيقت ارتباطات اجتماعي بين افراد رنگ مجازي به خود گرفته است. گاهي داستان‌ها و خبرهايي در شبکه‌هاي اجتماعي منتشر مي‌شود که شايعه‌اي بيش نيست. رسانه‌هاي ديداري و نوشتاري و خبرگزاري‌ها با ورود به اين شبکه‌ها مي‌توانند راهنماي مورد اطميناني براي تشخيص خبرهاي واقعي از خبرهاي نادرست و غيرواقعي باشند.

3- سرويس‌هاي پخش آنلاين فيلم و موسيقي
اين روزها بسياري از کاربران ترجيح مي‌دهند به جاي شبکه‌هاي تلويزيوني از طريق امکان پخش آنلاين اينترنتي از طريق سرويس‌هاي اختصاصي در نظر گرفته شده براي اين کار که تحت عنوان Stream از آن نام برده مي‌شود به تماشاي فيلم مورد علاقه خود نشسته يا موسيقي مورد علاقه‌شان را بشنوند. بعضي از اين سرويس‌ها به پخش آنلاين فيلم و بعضي ديگر به پخش آنلاين موسيقي اختصاص دارد. براي استفاده از اين امکان فقط کافي است اپليکيشن اختصاصي در نظر گرفته شده براي استفاده از اين خدمات را روي تلويزيون هوشمند، دستگاه پخش دي.وي.دي، کنسول بازي، رايانه، تبلت يا گوشي هوشمند خود نصب کنيد.

4- کتابخوان‌ها
کتابخوان‌ها ابزاري هستند که از آنها به طور اختصاصي براي خواندن کتاب‌هاي الکترونيکي استفاده مي‌شود. بر اين اساس ترديدي نيست کتاب‌هاي الکترونيک به رقيبي جدي براي کتاب‌هاي چاپي تبديل شود. با داشتن يک کتابخوان مي‌توانيد صدها کتاب همراه خود داشته باشيد. از کتابخانه، کتاب‌هاي الکترونيک به امانت بگيريد يا حتي با استفاده از اين فناوري روزنامه يا مجله بخوانيد. بعضي کتابخوان‌ها به شما اين امکان را مي‌دهد همزمان با خواندن کتاب، متن صوتي آن را بشنويد. اين روزها مي‌توانيد اپليکيشن‌هاي کتابخوان را روي گوشي‌هاي هوشمند يا تبلت‌ها نصب و از امکانات آنها استفاده کنيد. اگرچه بعضي افراد هنوز خواندن کتاب‌هاي چاپي را ترجيح مي‌دهند.

5- گوشي‌هاي هوشمند
گوشي‌هاي هوشمند و تبلت‌ها به کاربران اين امکان را مي‌دهند حجم زيادي از اطلاعات مورد نيازشان را هميشه همراه داشته باشند يا در حقيقت ابزاري براي دستيابي آسان‌تر به اين اطلاعات هستند. گوشي‌هاي هوشمند فقط ابزاري براي برقراري تماس‌هاي تلفني نيستند بلکه مي‌توانند بسياري از نيازهاي روزمره شما را پاسخگو باشند. با استفاده از نسل جديد گوشي‌هاي تلفن همراه مي‌توانيد بازي‌هاي رايانه‌اي را تجربه کنيد، در اينترنت جستجو کنيد، موسيقي گوش کنيد، نشاني مورد نظرتان را با استفاده از نقشه يا راهنما به راحتي پيدا کنيد و خلاصه اين که گوشي‌هاي امروزي به ابزارهايي همه کاره تبديل شده‌اند. حتي با داشتن يک گوشي هوشمند، ديگر به دوربين عکاسي و فيلمبرداري هم نياز نداريد. بسياري از کاربران به جاي رايانه‌هاي روميزي و لپ تاپ از گوشي‌هاي هوشمند استفاده مي‌کنند. حتي مي‌توان از آنها به عنوان ابزار کنترل از راه دور براي بسياري از ابزارهاي هوشمندي که در خانه وجود دارد هم استفاده کرد. محبوبيت گوشي‌هاي هوشمند در ميان کاربران به اندازه‌اي بوده است که از سال 2007 فروش گوشي‌هاي هوشمند در مقايسه با فروش انواع لپ‌تاپ‌ها بيشتر شده است.

6- پرداخت‌هاي آنلاين
اين روزها اپليکيشن‌ها و خدمات مختلفي در اختيار کاربران قرار گرفته است که مي‌تواند جايگزين مناسبي براي روش‌هاي سنتي پرداخت و دريافت باشد. امکان سفارش کالا به روش مجازي يا به عبارتي خريد‌هاي آنلاين و پرداخت صورتحساب خريد به کمک کارت‌هاي اعتباري، تبلت يا گوشي هوشمند شما را به يک فروشگاه مجازي تبديل کرده است. حتي در بعضي از رستوران‌ها مي‌توانيد از تبلت يا گوشي هوشمند خود براي سفارش غذا استفاده کنيد و صورتحساب رستوران را نيز با استفاده از خدمات پرداخت آنلاين پرداخت کنيد. با وجود اين فناوري ديگر مجبور نيستيد مدت زمان زيادي در صف‌هاي طولاني منتظر بمانيد. اگرچه عده‌اي بر اين باورند اين فناوري به از دست دادن شغل بسياري از افرادي منجر مي‌شود که پيش از اين در اين حوزه‌ها فعاليت داشته‌اند، اما حقيقت اين است که ماهيت شغل اين افراد تغيير مي‌کند و به مرور شکل جديدي پيدا خواهد کرد.

7- ايستگاه‌هاي پرداخت خودکار
حتما تاکنون براي شما هم پيش آمده است که براي خريد به فروشگاه بزرگي مراجعه کنيد و پس از پر شدن چرخ‌هاي خريد مدت زمان زيادي در صف‌هاي طولاني منتظر باشيد تا صورتحساب خريدهاي شما محاسبه شود. اين روزها در بعضي فروشگاه‌هاي بزرگ ايستگاه‌هايي به شکل اتاقک‌هاي کوچک طراحي شده که به اسکنر مجهز است. اين اسکنر بارکد اجناسي که خريده‌ايد را اسکن مي‌کند و بر اين اساس صورتحساب خريد شما تهيه مي‌شود. پس از عبور از کنار کارتخوان‌هايي که در اين اتاقک‌ها نصب شده است مبلغ قابل پرداخت از کارت اعتباري که همراه داريد کسر مي‌شود. يکي از نگراني‌هاي مطرح شده از سوي صاحبان فروشگاه‌ها اين است که اين فناوري موجب افزايش احتمال سرقت از فروشگاه مي‌شود. اگرچه اين کار سرعت انجام کارهاي مختلف در اين فروشگاه‌ها را تسهيل مي‌کند. به نظر مي‌رسد در نظر گرفتن موضوع امنيتي در طراحي اين سيستم‌ها مي‌تواند نگراني اين افراد را برطرف کند.

8- ابزارهاي پوشيدني
امروزه در بازار ابزارهاي پوشيدني مختلفي با هدف حفظ تناسب اندام و سلامت افراد وجود دارد. اين ابزارها مدت زمان پياده روي، تعداد قدم‌هايي که برمي داريد، مسافت طي شده و ميزان کالري که در بدن سوزانده مي‌شود را مورد سنجش و ارزيابي قرار مي‌دهد. علاوه بر اين مي‌تواند شدت ضربان قلب، ميزان فشار خون و الگوي خواب افراد را نيز تحت کنترل قرار دهد. اين اطلاعات با پزشک معالج به اشتراک گذاشته مي‌شود و به اين ترتيب کاربر مي‌تواند به طور دائمي تحت نظر پزشک يا يک مرکز درماني باشد. بسياري از گوشي‌هاي هوشمند به اپليکيشن‌هايي براي اين کار مجهز هستند. البته استفاده از اين فناوري خالي از اشکال نيست و گاهي با محدوديت‌هايي همراه است.