پنج روش برای دور زدن مصایب پشت میز نشینی

پنج سال که از شروع پشت ميزنشيني مي گذرد کم کم مي توانيد لايه هاي چربي را در ناحيه شکم وران جمع شده اند حس کنيد.
به گزارش ايرنا از ماهنامه علمي سرآمد، براي دور زدن اين نوع چاقي روش هاي ساده اي هست که ربطي هم به گرفتن رژيم هاي سخت و طولاني ندارد و شما مي توانيد با چند تغيير کوچک در سبک زندگي تان تناسب اندام خود را تضمين کنيد. درست مثل اينکه قطعه هاي لگو را به هم بريزيد تا خانه ديگري را از نو بسازيد.

هوشمند بنوشيد
نمي توانيد از نوشابه دل بکنيد؟ نوشيدني محبوبتان سون آپ با طعم ليموست؟ اگر نوشابه نباشد، غذا اصلا از گلويتان پايين نمي رود؟ لازم نيست خجالت بکشيد، بالاخره هر کسي يک نقطه ضعفي دارد!
پس حالا که نمي توانيد با وجود همه چيزهايي که در مورد مضرات نوشابه خوانده و شنيده ايد، از اين نوشيدني بگذريد، کافي است فقط يک ليوان از آن را با نوشيدني ديگري مثل آب يا نوشابه رژيمي جايگزين کنيد تا در مصرف 10 قاشق چايخوري شکر صرفه جويي کرده باشيد. شکري که در نوشابه وجود دارد، احساس سيري را از شما مي گيرد.

در يک تحقيق دانشگاهي دو گروه از افراد که روزانه 450 کالري اضافه از نوشابه و آبنبات ژله اي دريافت مي کردند، با هم مقايسه شدند. آن هايي که آب نبات مي خوردند، اشتهايشان را از دست داده و به طور ناخودآگاه کمتر سراغ تنقلات ديگر مي رفتند، اما گروه دوم احساس سيري نداشتند و باز هم به خوردن ادامه مي دادند.

جالب است بدانيد، نتيجه تحقيق افزايش وزن 2 کيلوگرمي گروه دوم طي يک ماه بود.

معجزه 20 دقيقه

خيلي از ما حتي موقع غذا خوردن هم از تلفن همراهمان دور نمي شويم و همين طور که لقمه ها را تندتند فرو مي دهيم، مشغول چک کردن ايميل، پيام هاي وايبري، جواب دادن به پيامک و... هستيم. پس شايد بد نباشد لابه لاي همه اين کارها، ساعت تلفنمان را هم تنظيم کنيم تا سر 20 دقيقه زنگ بزند.

در اين مدت قرار است آرام غذا خوردن را امتحان کنيم. وقتي غذا را نيمه جويده قورت مي دهيد، مغز هيچ احساسي از غذايي که وارد معده شده، ندارد و اين وضعيت شما را به سمت پرخوري مي کشاند.

به همين دليل است که احساس سيري نمي کنيد. در حالي که محققان نشان داد ه اند که يکي از اصلي ترين و ساده ترين روش هاي لاغر شدن بدون رژيم، رعايت اين فاصله زماني است.

آدامس نعناعي تند بجويد

جويدن يک آدامس بدون قند با طعم تند و قوي يکي از روش هاي ساده، کم هزينه و البته موثر در پيشگيري از ناخنک زدن بيش از حد و پرخوري کردن ناآگاهانه است.

از قانون 80 - 20 پيروي کنيد

بعضي از ما انگار که در طول زمان شرطي شده ايم و تا وقتي کف بشقابمان را با يک تکه نان کوچک کاملا تميز نکنيم و با خودمان نگوييم «اينقدر خوردم که نمي توانم از جايم بلند شوم »، قادر به دل کندن از ميز غذا نيستيم.

ولي مردم اوکيناوا، در جنوبي ترين نقطه ژاپن، عادتي دارند که اسمش را «هارا هاچي بو » گذاشتند؛ يعني همين قانون 20-80. در اين روش ساده فقط کافي است که 20 درصد از غذايي را که در بشقاب کشيده ايد، کنار بگذاريد و به نتيجه آن شک نداشته باشيد. تحقيقات در آمريکا نشان داده که اين روش در اغلب افراد موثر است.

فقط يک ساعت بيشتر بخوابيد

وقتي در مورد تاثير خواب بر کاهش وزن حرف مي زنيم، بعضي ها با خودشان فکر مي کنند که منظورمان 9 تا 10 ساعت خوابيدن است و سريع موضع مي گيرند که: «ما خيلي سرمان شلوغ است.

اگر بخواهيم نصف روز هم بخوابيم تا لاغر شويم، به هيچ کدام از کارهايمان نمي رسيم » و... در حالي که بر اساس پژوهش هاي انجا م شده در دانشگاه ميشيگان آمريکا، تنها يک ساعت خواب بيشتر در طول شب مي تواند به شما کمک کند تا شش درصد در مصرف کالري روزانه صرفه جويي کنيد.

خواب کافي يک اثر ديگر هم روي چاقي دارد؛ محققان مي گويند اگر کمتر از هفت ساعت در شبانه روز بخوابيد، اشتهايتان به شدت افزايش پيدا مي کند و در طول روز به شکلي غيرمعمول گرسنه خواهيد بود.

آرامش را جرعه جرعه بنوشيد

بادرنجبويه

قبول داريم که استرس و نداشتن آرامش از معايب زندگي در قرن 21 است، اما انسان هاي 2000 سال پيش هم به اندازه من و شما به آرامش اهميت مي دادند و صدها روش براي رسيدن به آن داشتند.

استفاده گسترده از گياه بادرنجبويه در يونان باستان و اشاره ابن سينا به اين گياه به عنوان يک داروي نشاط آور نشان مي دهد که بادرنجبويه يکي از موثرترين روش ها براي کسب آرامش بوده و امتحانش را طي اين همه سال به خوبي پس داده است.

اين گياه هم خانواده نعناع است و يکي از اصلي ترين ويژگي هايش اين است که بوي ليمو مي دهد.
مطالعات يکي، دو دهه اخير نشان داده است که بادرنجبويه خاصيت ضداسترس و ضداسپاسم دارد و حتي مي تواند به عنوان يک داروي ضدنفخ موثر مورد استفاده قرار بگيرد.
همچنين پژوهش هاي انجام شده در آلمان نشان داده اند که بادرنجبويه مي تواند تاثير چشمگيري در افزايش کيفيت خواب داشته باشد.
براي درست کردن اين نوشيدني فقط به يک قاشق مرباخوري از بر گ هاي اين گياه، يک قوري و بخار آب احتياج داريد!براي اين کار پنج گرم از گياه را همراه يک ليوان آب جوش داخل قوري بريزيد و اجازه دهيد به مدت 15 دقيقه روي بخار آب دم بکشد. در ضمن يادتان باشد که مبتلايان به کم کاري تيروييد و خانم هاي باردار مجاز به استفاده از اين نوشيدني نيستند.
ولي توصيه اکيدبه خانم هايي که در حوالي سن يائسگي بسر مي برند، اين است که روزي دو فنجان جوشانده بادرنجبويه بنوشند.
گل ساعتي

درست است که اين روزها خانه اغلب ما باغچه ندارد، ولي اگر کمي از گل و گياه سررشته داشته باشيد، لابد گل ساعتي را در پار ک ها و فضاهاي سبز داخل شهر ديده ايد.

گل ساعتي از گلهاي تزييني پرطرفدار است،با اين حال با نگاه کردن به آن نمي شود آرام شد! تاثير اين گياه در رفع استرس و اضطراب و آرام کردن افراد در کارآزماي ي هاي باليني مختلف به اثبات رسيده،به طوريکه خيلي از داروهاي گياهي ضداسترسي که در قفسه هاي داروخانه پيدا مي شوند،حاوي گل ساعتي هستند.
در انستيتوي ملي گياهان دارويي انگلستان و انجمن غذا و داروي آلمان تحقيقات متعددي در زمينه تاثير استفاده از گل ساعتي در درمان استرس انجام شده که نتايج آنها حاکي از اثربخشي آن بوده است.
البته مزاياي جوشانده گل ساعتي فقط در کسب آرامش خلاصه نمي شود،بلکه شما با استفاده روزانه از اين نوشيدني مي توانيد از شر اسپاسم هم خلاص شويد.
براي درست کردن جوشانده گل ساعتي کافي است يک قاشق سوپخوري از اين گياه را در يک ليوان آب جوش بريزيد، در ظرف را ببنديد و بگذاريد 8 تا 10 دقيقه بماند. البته اگر باردار هستيد، قصد رانندگي طولاني داريد، يا از داروهايي مانند موکلوبوميد استفاده مي کنيد، بهتر است نوشيدني ديگري را براي رسيدن به آرامش امتحان کنيد.
البته اگرچه اين موارد در اين ماهنامه مطرح شده است اما بي شک همه افراد براي مصرف گياهان دارويي بايد با پزشک خود مشورت کنند.