همه چیز درباره نیترات/ استانداردهای جهانی آب آشامیدنی چیست

مهر: مسئله وجود نيترات در آب تهران و چالشهايي که طرح اين موضوع از سوي وزير بهداشت ايجاد کرد ما را بر آن داشت در گزارشي به تعريف نيترات و استانداردهاي جهاني آبهاي آشاميدني و در نهايت مشکلات ناشي از غيراستاندارد بودن آن بپردازيم.

وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي صراحتا تاکيد کرد که ميزان نيترات آب تهران در برخي نقاط بالاتر از حد استاندارد است و به همين دليل به زنان باردار و کودکان شيرخوار توصيه مي‌کنيم از آب بطري استفاده کنند و آب لوله کشي نخورند.

دکتر مرضيه وحيد دستجردي در پاسخ به سئوال مهر در مورد گزارش وزير نيرو از وضعيت آب تهران گفت: گزارش وزير نيرو در مورد آب تهران را از طريق رسانه‌ها شنيده‌ام. ميزان نيترات آب در برخي از نقاط تهران بالاتر از استاندارد است که وزارت نيرو تلاش مي کند اين آب را با آبهايي که نيترات کمتري دارند رقيق کند.

وزير بهداشت اضافه کرد: براي جلوگيري از عوارض مصرف آب شرب با نيترات بالا به خانمهاي باردار و کودکان شيرخوار توصيه مي‌کنيم از آب بطري استفاده کنند و آب لوله کشي نخورند.

دستجردي تاکيد کرد: ‌گزارش وزارت نيرو در مورد آب تهران قبلاً به وزارت بهداشت اعلام شده بود.

موضوع آبهاي آلوده با تکذيب استاندار تهران و وزير نيرو به يک مسئله چالش برانگيز تبديل شد اما وزير بهداشت روز گذشته در اظهار نظر متفاوتي اعلام کرد که آب تهران اصلا آلودگي ندارد!

با توجه به تاثير قابل توجه آب آشاميدني بر سلامت شهروندان در گزارشي ابتدا به تعريف نيترات، سپس به اهميت آن در مواد غذايي، سطح استاندارد براي جلوگيري از بروز مشکلات در آبهاي معدني و آشاميدني معمولي و مشکلاتي که غير استاندارد بودن آب مي تواند داشته باشد مي پردازيم.

نيترات چيست؟

نيترات ترکيبي از نيتروژن (N) و اکسيژن (O) است. گياهان از نيتروژن براي سنتز پروتيئنهاي لازم براي رشد خود استفاده مي کنند و اين ماده را با جذب مستقيم از زمين و به شکل نيترات يا در ترکيب با ساير مواد به دست مي آورند.

نيتراتي که در زمينهاي کشاورزي به عنوان کود ريخته مي شود سبب افزايش اين ماده در خاک و آبهاي جاري مي شود. از طريق آبهاي جاري و غذاها، نيترات به بدن انسان وارد مي شود. اين ماده به طور کلي بي ضرر است اما افزايش سطح آن در مواد غذايي و آب آشاميدني موجب مي شود که به ترکيبات ديگري چون نيتريت و نيتروسامين تبديل شود که اين ترکيبات سمي براي سلامت بدن خطرناکند.

نيترات در گياهان
تمرکز اين ماده در گياهان به فاکتورهاي متنوعي بستگي دارند. به طوري که گياهاني در زمينهاي کشاورزي کشت مي شوند نسبت به گياهان گلخانه اي نيترات کمتري دارند.
همچنين ميزان نيترات در سبزيجات تابستاني کمتر از سبزيجات زمستاني است. گياهاني که پس از غروب آفتاب جمع آوري مي شوند نسبت به گياهاني که در صبح برداشت مي شوند نيترات کمتري دارند.
گياهان نيترات را در اندازه هاي مختلف جمع آوري مي کنند و بنابراين گياهان با ميزان کم، متوسط و بالاي نيترات وجود دارند.
گياهان با نتيرات بالا: کاهو، شاهي، کلم قرمز، اسفناج، کاهو پيچ، ريشه خردل و ريواس
گياهان با نيترات متوسط: کلم، کاسني، رازيانه، کلم پيچ، کرفس، کلم سفيد و کدو سبز
گياهان با نيترات کم: بادمجان، لوبيا سبز، گل کلم، کلم بروکلي، کلم بروکسل، نخود، خيار، سيب زميني، هويج، فلفل، قارچ، پياز و گوجه فرنگي.