هشدار وزارت بهداشت درباره مثلث مرگ!

معاون بهداشت وزير بهداشت گفت: کم تحرکي، عادات بد غذايي، مصرف دخانيات، استرس همگي مربوط به رفتار و سبک زندگي مردم است و به وسيله توانمند سازي خود مردم مي توان از اين رفتارها پيشگيري کرد.
به گزارش ايسنا، مراسم نمادين آغاز هفته سلامت صبح امروز در يکي از مدارس منطقه 6 شهرداري تهران با حضور مسئولان وزارتخانه‌هاي بهداشت، درمان و آموزش پزشکي و آموزش و پرورش برگزار شد.
در اين مراسم، دکتر علي اکبر سياري، معاون بهداشتي وزارت بهداشت گفت: امروز به عنوان روز توانمندسازي نوجوانان و جوانان نامگذاري شده و هفته سلامت فرصتي است تا در مورد مشکلات و مسائل سلامت مردم، گفتگويي با مردم داشته باشيم.
وي با اشاره به اين که هر فردي که متولد مي شود، به صورت بالقوه امکان 85 سال زندگي مفيد و سالم دارد، گفت: ولي در کنار آن سلامت مردم با بيماري‌هاي واگير و غير واگير و آسيب‌هاي اجتماعي به خطر مي‌افتد.
حوزه آسيب‌هاي اجتماعي شامل فقر و جهل است و البته بسيار گسترده بوده و نياز به اطلاع رساني وسيعي با مشارکت بخش‌هاي مختلف دارد. البته رفتار مردم نيز سير بيماري‌ها را در آنها کمتر يا بيشتر مي‌کند. کم تحرکي، عادات بد غذايي، مصرف دخانيات، الکل و استرس همگي مربوط به رفتار و سبک زندگي مردم است و به وسيله توانمند سازي خود مردم مي‌توان از اين رفتارهاي نادرست پيشگيري کرد.

اضافه وزن 18 درصد نوجوانان ايراني
سياري با تاکيد بر نقش تغذيه صحيح در پيشگيري از بيماري‌ها، خاطرنشان کرد: 18 درصد نوجوانان در ايران با اضافه وزن دست به گريبان هستند. معضلي که به دنبال آن بايد منتظر افزايش فشار خون، افزايش قند خون، سرطان و سکته‌هاي زودرس مغزي و قلبي بود.

مثلث مرگ از زبان معاون وزير بهداشت
وي تاکيد کرد: يکي از عوامل خطر براي سلامت افراد مصرف سيگار، مواد مخدر صنعتي و الکل است. به خصوص در کساني که به دنبال زيبايي و تناسب اندام از طريق بدنسازي هستند، مثلثي به نام مثلث مرگ مطرح است. اين مثلث از ماهواره، آرايشگاه‌هاي زنانه و سالن‌هاي بدنسازي تشکيل شده و افراد جوان را به استفاده از مواد صنعتي افزايش دهنده انرژي مي‌کشاند.