هشدار به دیابتی‌ها درباره مصرف سبزیجات نشاسته‌دار

یک متخصص تغذیه با تاکید بر لزوم اهمیت مصرف سبزیجات در بیماران دیابتی، گفت: بر خلاف تصور عامه مردم تمام انواع سبزیجات برای افراد دیابتی و کاهش قند خون مفید نیست و در مصرف آنها محدودیت‌هایی هم وجود دارد. دکتر مینو فروزانی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه مصرف سبزیجات برای کاهش قندخون ضروری است، گفت: از جمله سبزیجاتی که برای کاهش قندخون مفید هستند، می‌توان به کنگر، مارچوبه، انواع جوانه، کلم بروکسل، کلم بروکلی، کاهو، هویج، گل کلم، کرفس، خیار، ترب، تربچه، بادمجان، تره فرنگی، قارچ، بامیه، پیاز، فلفل دلمه‌ای، اسفناج، کدو، گوجه فرنگی و شلغم اشاره کرد.

وی تصریح کرد: سبزیجات نشاسته‌دار از جمله سبزیجاتی است که افراد دیابتی باید در مصرف آنها دقت بیشتری داشته باشند. سبزیجات نشاسته‌دار به طور معمول مواد غذایی مضری نیستند اما این سبزیجات خیلی زود افراد را سیر می‌کنند و می‌توانند نیاز بدن به کالری را خیلی خوب برطرف کنند. این مواد بسیار مغذی هستند و اگر در مصرف آنها جانب تعادل رعایت شود، برای بدن خواص زیادی دارند. سبزیجات نشاسته‌دار به دلیل خاصیت انرژی‌بخشی و سیر کنندگی‌ به عنوان یکی از اصلی‌ترین غذاها محسوب می‌شوند اما مشکل این نوع سبزیجات، بالا بودن کربوهیدرات آنهاست.

وی با تاکید بر اینکه هضم کربوهیدرات برای افراد دیابتی مشکل است، گفت: با وجود اینکه در اغلب موارد به افراد دیابتی توصیه می‌شود برای کاهش قند‌خون‌شان سبزیجات زیادی مصرف کنند، سبزیجات نشاسته‌دار از این قاعده مستثنا هستند. نشاسته این نوع سبزیجات بعد از طبخ به قند تبدیل شده و خیلی زود توسط بدن جذب می‌شود.

فروزانی یادآور شد: یکی از بارزترین مثال‌های سبزیجات نشاسته‌دار، سیب زمینی است. سیب‌زمینی به دلیل بالا بودن میزان نشاسته موجود در آن، می‌تواند برای افراد دیابتی و افرادی که دارای قند‌خون بالایی هستند مضر باشد. البته این بدین معنا نیست که باید این سبزیجات را از رژیم غذایی حذف کرد. افراد دیابتی می‌توانند با مشورت پزشک خود به میزان محدود و مشخصی از این مواد استفاده کنند.

وی مصرف سبزیجات تازه را به دیابتی‌ها توصیه کرد و گفت: اگر امکان تهیه سبزیجات به صورت تازه امکان‌پذیر نیست، استفاده از سبزیجات منجمد یا کنسرو شده نیز گزینه جایگزین مناسبی است. البته باید توجه داشت که برخی انواع کنسروها به دلیل وجود سدیم در آنها می‌توانند موجب افزایش فشارخون شوند. این متخصص تغذیه گفت: افراد دیابتی باید سعی کنند روزانه حداقل به همراه یکی از وعده‌های غذایی‌ سالاد مصرف کنند. اگر سالاد را پیش از غذا صرف کنند، نه تنها از فواید متعدد سبزیجات موجود در آن بهره‌مند می شوند، بلکه اشتها برای وعده اصلی کمتر می‌شود و در نتیجه کالری کمتری وارد بدن می‌شود.