میکس و مسترینگ چیست و چه اهدافی را دنبال می کنند؟

مسترینگ صدا )به انگلیسی :(Audio mastering مرحله ای است که پس از تولید موسیقی اجرا می شود. . در این مرحله  صدای ضبط شده آماده‌ شده و از یک منبع شامل میکس نهایی  به یک وسیله ذخیره‌سازی منتقل می شود  و به یک منبع مادر برای  تهیه و تکثیر نسخه‌های کپی تبدیل می شود. مسترینگ در واقع اشکالات شنیداری آهنگ را اصلاح کرده و کیفیت کار را به حداکثر ممکن می رساند به نحوی که آهنگ تولید شده در گستره وسیع و متنوعی از سیستم های پخش از تلفن همراه گرفته تا داخل اتومبیل، کیفیت خود را حفظ نماید. در واقع می‌توان گفت مسترینگ مرحله کنترل کیفی و دقیق‌ترین و تخصصی‌ترین مرحله در فرایند تولید یک مجموعه (آلبوم) است.

ميکس و مسترينگ مستقیما در  کيفيت نهايي موسيقي تأثیر گذار هستند و  با اجراي درست آنها  مي توان  کار حرفه ای تهیه کرد. موسيقي زبان بیان احساسات است و مستقیما با روح انسان در ارتباط است. مي تواند هیجانات مختلف را در انسان بیدار کند! او را آرام سازد یا به حرکت در آورد. تمام آثار موسیقی موفق در دنیا در چند مورد با هم مشترک هستند که اين موارد عبارتند از: آهنگسازي، شروع و پايان، ملودي، شعر و در نهايت صدابرداري.

 

هدف از ميکس و مسترينگ چيست و موجب چه تغييراتي در کار خواهد شد؟

 

1.               تقکيک دقيق صدای سازها و تعیین جايگاه هر صدا:

اين مرحله جاي هر صدا در پروژه را تعیین مي کند؛ به عنوان مثال حجم صدا و پخش صدا از باند چپ يا راسترا به نحوی تنظیم می کند  که با بقيه ي صداها تداخل نداشته باشد  و نتيجه اي دلنشين و همچنين حرفه اي به دست آید.

 

2.               قدرت صداها:

اين مرحله باعث مي شود تا صداهاي موجود را بهتر تشخيص داده و بشنويم؛ در اين مرحله حجم کلیه صداها يا سازهای به کار رفته در آهنگ، افزایش یافته و به اصطلاح باعث بلد شدن کار ميگردد. به طوري که اگر کل موسيقي خلوت باشد نيز صداها حجيم و پر به نظر خواهد رسيد. اين مرحله همچنين براي تقویت  ريتم درام و پرکاشن است.

 

3.               حذف صداها و فرکانس هاي اضافه:

در حين انجام ميکس و مسترينگ ممکن است اصوات و فرکانس هايي را بشنويم که نه تنها لازم و ضروري نيستند ، بلکه به گوش زائد می آیند  و بايد حذف شوند .
اين مرحله با حذف صداهای اضافی باعث گوشنواز شدن کار خواهد شد.

 

 

 

 

4.               واقعي کردن صداهاي موجود:

همان طور که در بالا گفته شد، موسیقی زبان ارتباطی هنرمند با عموم مردم است. اما احتمال دارد يک آهنگ  پس تولید  خام به نظر بيايند و آن حس موردنظر آّهنگ ساز یا تنظیم کننده را به شنونده منتقل نکند، برای رفع این مشکل در اين مرحله با تکنیک هایی از قبیل حجم دادن به صدا و بولد کردن صداهای محو به شفاف شدن، پخته شدن و واقعي تر شدن اصوات کمک کنند.

اگرچه ميکس و مسترینگ به سلیقه شخصی، خلاقیت و زیبایی شناسی تنظیم کننده وابسته است اما یکی از مهمترین فاکتورها در تولید یک اثر موسیقیایی حرفه ای و کامل است و نباید از آن غفلت کرد.