رپ چه نوع سبکی از موسیقی است و رابطه ی آن با "بحر طویل" چیست؟

رپ (به انگلیسی RAP): سبک موسیقی  است که  در دهه ۱۹۶۰ توسط سیاه پوستان آمریکایی در برانکس واقع در نیویورک به وجود آمد و به نوعی سلاح مبارزه آنها با تبعیض های نژادی رایج در آن زمان بود امروزه نیز تقریبا با کاربرد مشابهی دارد و هرکجا نارضایتی هست از این سبک برای بیان آن استفاده میشود.. این سبک به معنی موسیقی کلامی و ادای گفتار ریتمیک است . RAP مخفف عبارات گوناگونی از قبیلِ: "Rhythm and Poetry"، "Rhythmic American Poetry"، "Rhythmically Associated Poetry" و  "Rhythmically Applied Poetry" می باشد. در تمامی این تعابیر دو لغت Rhythm به معنایِ وزن و قافیه و Poetry به معنای شعر مشترک است.  در واقع رپ خوانی به نوعی سخنرانی سریع و ریتمیک است.

رپ فارسی شکلی از این سبک است که به زبان فارسی خوانده می شود و در اواخر دهه ۷۰ شمسی در ایران شکل گرفته و اگرچه از سبک آمریکایی الهام گرفته است اما تمام خصوصیات و ویژگی های آن را ندارد . در حال حاضر خواننده‌های زیادی به طور زیر زمینی و غیر مجاز در این سبک فعال هستند. در ایران نیز عمده کاربرد این سبک اعتراض به مشکلات اجتماعی ، سیاسی ، فرهنگی و غیره است اما  برای موارد دیگری نیز در ایران خوانده می‌شود. این ‌سبک هنری، با الهام  از تکنیک‌های غربی و استفاده‌ از سازها و ترانه های بومی به وجود آمده و به سبکی عامه پسند تبدیل شده است.

"بحرِ طویل" یکی از قالب‌های نسبتاً نوین شعر فارسی است که از دوران صفویه در ایران آغاز شده است. ساختار قالب این شعر  از تکرار نامحدود و دلخواه یک رکن عروضی سالم ‌مانند «فاعلاتن» ساخته می‌شود و همچنین قید و محدودیتی در طول مصراع ندارد.  یک مصراع می‌تواند تا جایی که سراینده صلاح می داند، کشیده شود و سپس قافیه‌ای آورده شود. بحر طویل علاوه بر قافیه پایانی می‌تواند در میانه ی مصراع هم قافیه داشته باشد. در حال حاضر، بسیاری از رپ خوان‌های ایران، سعی دارند از این قالب در ترانه های خود استفاده کنند چرا که دست سراینده برای ترکیب مصراع ها نسبت به دیگر قالب های شعر فارسی بازتر است.

در زبان فارسی، بحر طویل در ردیف قالب های شعری  ساده و عامیانه و مردم‌پسند قرار می گیرد  و شعرای مهم و جدی چندان اقبالی به آن نشان نداده اند. نظومه ی «هدهدنامه» شاعر طنزپردازِ معاصر ابوالقاسم حالت در این قالب سروده شده‌ است  .متن برخی ترانه‌های رپ فارسی از جهت شعری شباهت زیادی با بحر طویل دارد اما از جهت محتوا و وزن عروضی هنوز با این قالب فاصله دارند.