راه درمان چاقی

يک متخصص غدد گفت: به جز متوازن کردن دريافت انرژي، هيچ درمان علمي اثربخش و ثابت شده ديگري براي لاغري و تناسب اندام وجود ندارد.

به گزارش فارس به نقل از روابط عمومي پژوهشکده غدد درون‌ريز و متابوليسم، محمد هاشمي با اعلام خبر برگزاري دهمين کنگره بين‌المللي بيماري‌هاي غدد درون‌ريز و متابوليسم از 30 مهر تا 2 آبان در سالن ابوريحان دانشگاه شهيد بهشتي چاقي را عامل زمينه‌ساز بيماري‌هاي غيرواگير از جمله ناراحتي‌هاي قلبي و ديابت معرفي کرد.

وي اظهار کرد: بيماري هاي غيرواگير چند خصوصيت ويژه دارند، نظير اينکه دائمي بوده، بازتواني بيماران نيازمند آموزش‌هاي خاص و طولاني مدت است، عوامل محيطي تا ميزان زيادي در بروز آن نقش دارند و راه درمان قطعي براي آنها وجود ندارد و تنها بايد آن را کنترل کرد.

وي ادامه داد: بهترين راه مقابله با بيماري‌هاي غيرواگير پيشگيري است، بنابراين لازم است پيشگيري از بروز عوامل ايجاد بيماري هاي غيرواگير مورد توجه جدي سياستگزاران کشور در امر سلامت قرار بگيرد.

هاشمي با اشاره به اينکه عامل اصلي چاقي تراز مثبت دريافت انرژي در قبال مصرف آن طي فعاليت‌هاي روزمره است اظهار کرد: پيشگيري از چاقي از طريق بالانس دريافت انرژي در قبال مصرف آن طي فعاليت‌هاي روزمره است اظهار کرد: تجويز دارو، جراحي و ... توسط پزشک، در موارد خاص کارايي دارد و بازي همه افراد صدق نمي‌کند.

وي افزود: جراحي‌هاي زيبايي، انواع ليپوليزها که به عنوان درمان موضعي رايج شده‌اند، خطر بيماري چاقي را مرتفع نمي‌کنند. اعمال جراحي روي دستگاه گوارش براي افرادي کاربرد دارد که چاقي مفرط داشته باشند.

هاشمي با تأکيد بر اينکه بهترين درمان براي چاقي اصلاح سبک زندگي و شيوه تغذيه افراد است، عنوان کرد: اگر تعادل برقرار شود و فرد متناسب با نيازش انرژي دريافت کند، چاق نمي‌شود.