درباره ترکیب کردن صداها یا میکس

بعد از به پایان رساندن کار ضبط، تدوین و ویرایش صداها نوبت آن می رسد که این تکه های جدای صوتی به موسیقی تبدیل شوند. به کار ترکیب این صداها در ادبیات ضبط صدا میکس (Mix) گفته می شود. میکس و مستر

میکس کردن شامل کارهایی مانند این موارد است:

ای کیو کردن (EQing) یا هم آهنگ کردن فرکانس صداهای مختلف
انجام پنینگ استریو (Stereo Panning) با راندن صداهای مختلف به بلندگوی چپ و راست میکس
اضافه کردن افکت های صدایی متداول به آهنگ که به تاثیرگذاری آهنگ و جلو راندن روایتی که مد نظر هنرمند است کمک می کند.
مرحله میکس از اهمیت خیلی بالایی در مراحل تولید آهنگ یا محصول صوتی برخوردار است.

همان قدر که صداهای مختلفی که در موقع ضبط کردن بر می دارید روی حس و حال کار نهایی تاثیر می گذارد، به همان اندازه ترکیب صداهای ضبط شده و جوری که آنها را میکس می کنید هم بر روی محصول نهایی تاثیر دارد و یک تغییر یا تنظیم کوچک و به نظر بی اهمیت می تواند تاثیر خیلی زیادی روی کار و آن طور که روی شنونده اش اثر می گذارد داشته باشد.

البته باید گفت که میکس کردن کاری است سلیقه ای و روش های بی شماری برای انجام آن و برقراری رابطه بین صداهای ضبط شده در آهنگ وجود دارد. مثلن ممکن است در هنگام کار دریابید که برای آهنگ شما بیشتر از یک میکس مناسب است. برای همین به خود اجازه آزمودن روش های مختلف را بدهید و از درست کردن میکس های مختلف برای یک آهنگ نهراسید.

نکته ای که در هنگام میکس کردن باید به یاد داشته باشید این است که هدف اصلی از میکس کردن به وجود آوردن ترکیب و چیدمانی از صداهای ضبط شده است جوری که در آن صدای سازها و آواز و دیگر صداهای ضبط شده بدون این که دیگری را بپوشانند یا مختل کنند، به خوبی شنیده شوند. برای دست یافتن به این هدف باید کارهای زیر را انجام دهید:

از میان صداهای ضبط شده آنهایی را برای استفاده در میکس نهایی انتخاب کنید که به تقویت حس و حال آهنگ کمک می کنند. همچنین از به کار گرفتن بخش هایی که به نظرتان به درد نمی خورند یا باعث کم اثر شدن بخش های بهتر آهنگ می شوند خودداری کنید.
سطح صدای سازهای مختلف (Volume) را طوری نسبت به هم تنظیم کنید که بخش هایی از میکس پشت بخش دیگر دفع نشود و به گونه ای نباشد که صدای ساز آن قدر بلند باشد که صدای آواز و سازهای دیگر در میکس نهایی شنیده نشود.
اکولایزر یا ای کیو (EQ) را به گونه ای برای هر کدام از سازها تنظیم کنید که فضای کافی برای صدای سازهای دیگر باقی بماند. این به آن معنی است که برای هر ساز باید از فرکانس هایی که باعث تداخل با سازهای دیگر می شود بکاهید. همچنین فرکانس هایی که صدای یک ساز را در میکس تان واضح تر و مشخص تر می کند را تقویت کنید.
از امکانات پن استریو (Stereo Panning) بهره بجویید تا صدای هر سازی را در جای مناسبش در سمت چپ یا راست زمینه استریو (Stereo Field) قرار دهید تا صدای سازتان طبیعی تر به نظر برسد یا تاثیری که مد نظرتان است را به ایجاد کند. همچنین قابلیت پن استریو به شما این اجازه را می دهد که در میکس نهایی به سازها و صداهای مختلف به خصوص آنهایی که فرکانس های نزدیک به هم دارند فضای کافی بدهید تا با وضوح بالا صدا بدهند.
برای جایگذاری سازهای مختلف نسبت به یکدیگر، در جلو یا عقب میکس یا برای به دست آوردن صدای مورد نظرتان از افکت های صدایی (Sound Effects) مثل ریورب (Reverb) و دیلی (Delay) استفاده کنید.
منبع: نگاره