داشتن یک صدای عالی برای خوانندگی

برای اینکه یک صدای خوب داشته باشیم باید یک ریه مناسب داشته باشیم . یعنی باید نفس خوبی داشته باشیم .از توضیحات پایه ای که همه میدونید مانند اینا : سیگاروقلیون نکشید . در هوای آلوده بیرون نرید . فقط آب ولرم بخورید فریاد نزنیدو ایناروکه میدونید نمیگم و مستقیم میرم سر اصل مطلب .

چشیدن هوای مرطوب میتونه موجبافزایش میزان نفس ما بشه .
برای اینکار دو را وجود داره :
1. طبیعی
2. مصنوعی
روش اول . در روزهای شرجی و مرطوب و یا حتی روزهای عادی با یک گرم کنبه خیابان بروید و به صورت نرم شروع به دویدن کنید . به محض اینکه سوزشی در ریه یاقلب خود احساس کردید دویدن را متوقف و راه بروید و وقتی به شرایط عادی بازگشتیددوباره شروع به دویدن بکنید . اینکارو تا زمانی که خسته شدید ادامه بدید. این بهترین روش در کل دنیاس .

روش دوم :

مواد لازم :
1. گاز پکنیکی
2. یه دیگ روحی همراه با آب .
روش : در هفته بین 3 تا 5 بار در اتاق خود راببندید و دیگ آب را بر روی گاز پیکنیکی بزارید . نزارید قل بخوره ! شعله را روی کم بزارید طوری که فقط بخار کنه . در همین حال در هوای مرطوب اتاقتان در هر دقیقه پس از تنفس معمولی یک بار نفس عمیق بکشید . اگر در همین هوای مرطوب اتاقتون نرمش کنید بسیار موثر هستش. آموزش میکس و مستر
دقت کنید که اگر کلیه این کارها در یک هفته را انجام دادید فقط کافیست یکبار قلیون یا سیگار و پیپو اینا بکشید تا همه زحمتاتون منحل بشه.
یک چیز دیگه ای هم کههست تنفس خود رو باید درست کنید . وقتی شما یک بار دم و بازدم میکنید نباید اجازهبدید شکمتون عقب و جلو بره . باید نفس در ریه باشه و سینتون بالا بره .

البته دوستان میتونند برای استفاده از از هوای مرطوب ازبخور استفاده کنند و کمی اوکالیپتوس هم میتونه به تنفس کمک کنه
یه نکته هم میگم که زیادی به حنجرتون فشار نیارید.
منظورم اینه که صبح تا شب کنترات نخونید ،روزی 1 الی 2 ساعت برای خوندن بیشتر از حنجرتون کار نکشید.

اولين كار براي تربيت صدا استفاده از حروف مدي آ اي او وتكرار در پردههاي مختلف بميزان 4ضرب بمدت1 هفته روزي نيم ساعت که در زمان غروب بهترين وقته.
حنجره را تحريك نكنيد داد نزنيد وزياد حرف نزنيد وبا توجه به فيزيولوژي بدنتان پرهيز كنيد بدن وحنجره خود را بشناسيد يكي با خوردن تنديها فلج ميشود ممكن است ديگري چنين نشود اماقطعا بعضي موارد براي همه مضر است حتي اگر خواننده نباشي مثل نوشيدن اب يخ وداغ چربي نمك زياد نوشابه هاي گازدار سبزيجاتي مثل تره پياز

بهترین روش برای صداسازی و پرورش حنجره در همه ابعادش ، کتاب تکنیک آوازنوشته لارابرانینگ هندرسون رو به همه توصیه میکنم .همراه با یک cd جهت تمرین هست.خودم تستش کردم و خیلی از نواقص صدام برطرفشده.قبل از اینکه این کتاب دستم برسه وسعت صدام از فای پایین تا فای بالا بود .(15نت).اما الان از ر پایین تا سی بالا (19 نت) رو راحت می خونم . ناگفته نمونه موسیقی اصیل هم کار می کنم و نمی تونم بگم صرفا تکنیک های این کتاب وسعت صدامو تغییر داد ولی برای رفع نواقص حنجره فوق العاده ست. تنفس ديافراگمي (شكمي) مهمترين اصل درخوانندگيه….يعني وقتي نفس مي كشي نبايد شونه هات بالا بياد و قفسه سينه نبايدتكون بخوره….فقط شكم (ديافراگم) در هنگام دم بايد به سمت بيرون و در هنگام بازدمبه درون برود…دليلش هم اينه كه براي خوانندگي به يك نفس قوي احتياج داريم و حجم فضاي شكمي بيشتر از قفسه ي سينه است.تمرینات تنفسی و تقویت عضلات دیافراگم باید در اولویت اول قرار داشته باشه.
منبع: نگاره