تناسب اندام با طبیعت بهاری

بدون شک آن آجيل و شيريني هاي عيد که نمي شد از خوردنش صرف نظر کرد و آن خواب تا ساعت يازده دوازده ظهر و آن بي تحرکي ?? روز عيد، همه مان را به نوعي چاق و بي تناسب کرده است. به تميزي و شفافيت برگ درختان بنگريد. شکوفه‌ها را بو کنيد. حيف است در اين فصل که هواي آن پر از رايحه گل‌ها و اکسيژن آن بيش از هر زمان ديگر، مفرح جانمان است، به کوه و دشت و صحرا يا همين تپه‌ها و مناطق کوهستاني اطراف شهرمان نرويم و با چند تنفس حيات بخش، ريه‌ها را خالي از هواي دودآلود و پر از هواي تازه نکنيم.

چه؟ مي گوييد تا دلتان بخواهد در ايام نوروز به اين نواحي رفته ايد. خب باز هم برويد… زيادي که نمي کند، بدون شک آن آجيل و شيريني هاي عيد که نمي شد از خوردنش صرف نظر کرد و آن خواب تا ساعت يازده دوازده ظهر و آن بي تحرکي ?? روز عيد، همه مان را به نوعي چاق و بي تناسب کرده است و اين افزايش وزن با دو سه دفعه کوهنوردي، پياده روي يا طبيعت گردي دست از سرمان بر نخواهد داشت. پس به شما توصيه مي کنيم براي تناسب اندام و از همه مهم تر، لذت از اين هوايي که بزودي رخت برمي بندد، دست کم تا اواخر ارديبهشت به طبيعت برويد، اما پرسش اينجاست در يک روز طبيعت گردي بهتر است چه بخوريم و از طبيعت چه بخواهيم؟

اگر کنجکاو شده ايد که مي خواهيم چه بگوييم حتما اين نوشتار را بخوانيد.

صبح خيلي زود از خواب برمي خيزيد و صبحانه نخورده، راهي يکي از روستاهاي کوهستاني اطراف شهر مي شويد. وقتي به روستا مي رسيد و هواي تازه را استشمام و صداي چهارپايان را از آغل خانه هاي روستايي مي شنويد انگار شيره معده تان بشدت ترشح کرده و دوست داريد هر چه زودتر يک صبحانه محلي متشکل از نيمروي آبدار، چاي همراه نان و سرشير و کره گلوله شده محلي يا پنيري که بوي گوسفند مي دهد و در نهايت يک ليوان شير تازه دوشيده شده گوسفند يا بز که دماي مطبوعي دارد، بخوريد. حق هم داريد که ولع خوردن اين صبحانه مفصل به سرتان بزند، چون هواي روستا و کوهستان همه را گرسنه مي کند، اما در اينجا به چند توصيه تغذيه اي توجه کنيد.

يا نيمرو يا کره و سرشير

نيمرو غذايي پروتئيني و سيرکننده است و چون هنگام سرخ شدن، روغن زيادي را به خود جذب مي کند بخصوص محلي آن که با کره تهيه مي شود، پرکالري و در وعده صبحانه يک غذاي اصلي به شمار مي رود و مصرف نان و پنير يا سرشير محلي پرچرب همراه اين غذا بسيار پرکالري بوده و بدون شک شما را سنگين و از ادامه راه منصرف مي کند، اما اگر تخم مرغ سفت شده را جايگزين نيمرو کنيد، هم کالري کمتر و قابليت هضم بهتري دارد، هم مي توانيد نان و پنير يا کره و خامه همراه چاي شيرين يا شير بخوريد.

تخم مرغ عسلي توصيه نمي شود چون احتمال وجود ميکروب هاي بيماريزا در آن زياد است و اگرسفيده آن ناپز بماند از قدرت جذب آهن بدن مي کاهد. لازم است بدانيد تخم مرغ فيبر ندارد و بهتر است آن را با خيار و گوجه تازه يا به صورت املت ميل کنيد، اما تخم کدام پرنده نيروبخش تر است؟

معمولا اغلب روستاييان علاوه بر تخم مرغ، تخم بوقلمون، بلدرچين، غاز و اردک نيز دارند. خوب است بدانيد تخم غاز و اردک بوي زهمي داشته و باب ميل شهرنشينان نيست و چربي و کلسترول بالاتري نسبت به تخم مرغ دارد.

تخم بلدرچين بمب انرژي و مزاياي تغذيه اي آن چند برابر ساير تخم هاست و تخم بوقلمون کلسترول و چربي کمتري از تخم مرغ دارد و به دليل خواص تغذيه اي بالا به آن لقب ضدپيري داده اند. پس تخم بلدرچين و بوقلمون براي وعده صبحانه نه تنها شارژتان مي کند، بلکه چون چربي کمتري دارد راحت هضم مي شود و انرژي مطلوبي در اختيارتان قرار مي دهد. لازم است بدانيد پنج عدد تخم بلدرچين به اندازه يک تخم مرغ است.

لبنيات محلي نه، نان محلي آري
خامه، سرشير، کره، پنير و شيرهايي که از سوي اهالي روستا عرضه مي شود با آن که شکل و شمايل بسيار جذاب و فريبنده و طعم و بوي بسيار دلپذيري دارد، اما اغلب به شيوه سنتي توليد شده و غيربهداشتي است. جالب است بدانيد نوعي باکتري مسموميت زا به نام ليستريا در برخي لبنيات غيرپاستوريزه محلي وجود دارد که عامل ايجاد طعم و بوي دلچسب و هوس انگيز در فرآورده هاي شيري مي شود. پس دقت کنيد اين محصولات پاستوريزه باشد.
ولي اگر درباره نان هاي روستايي مي خواهيد بدانيد، اغلب اين نان ها با آرد سبوس دار، شکر، شير و کره محلي تهيه مي شود و سطح اين نان ها اغلب توسط زنان روستايي با قالب هايي منقش مي شود. اين نان بيشتر شبيه فطير بوده و تِخرمه است، اما بسيار لذيذ و مزه اي همپايه نان خامه اي دارد و خوردن آن براي وعده صبحانه انرژي زا و مناسب است. اگر شير يا کره به کار رفته در اين نان ها غيرپاستوريزه باشد در تنور ميکروب هايش نابود خواهد شد، پس نگران اين موضوع نباشيد و مقداري از اين نان را براي ميان وعده صبح يا عصر همراه ببريد.