باتری‌ هایی با ۱۰ سال عمر برای ابزار الکترونیک پوشیدنی

محققان باتري‌هاي جديدي را طراحي کرده‌اند که تا ?? سال مي‌توانند انرژي مورد نياز وسايل الکترونيک پوشيدني مانند ساعت‌هاي ديجيتال و برخي ابزار خاص پزشکي را تامين کنند.
به گزارش فارس به نقل از پي سي ورلد، اين باتري‌ها که فلورايد کربن ليتيوم ماده اصلي آنها را تشکيل مي‌دهد و به CFx مشهور شده‌اند علاوه بر آنکه براي مدت 10 سال نياز به شارژ شدن ندارند، امنيت بيشتري نيز در مقايسه با باتري‌هاي قديمي دارند.
نمونه اوليه اين باتري در يکي از آزمايشگاه‌هاي وابسته به وزارت انرژي آمريکا با موفقيت آزمايش شده است. ابعاد اين باتري به اندازه يک سکه کوچک است و مي‌توان آن را بدون مشکل براي سال‌هاي طولاني در محصولات الکترونيک مورد استفاده براي تناسب اندام، براي شارژ حسگرهاي گوناگون و ... به کار گرفت.
شايد مهم‌ترين مورد استفاده اين باتري ها نصب در وسايل الکترونيک برقي باشد که در درون بدن انسان قرار مي‌گيرند. به عنوان مثال قلب هاي مصنوعي که تعويض باتري آنها دشوار است در اين دسته قرار مي ‌‌برند بايد توجه داشت که اين باتري‌ها قادر به تامين انرژي لازم در گوشي‌هاي همراه، تبلت‌ها و رايانه‌ها نيستند.
بخش عمده باتري‌هاي فعلي از نوع ليتيومي هستند که هم مدت زمان شارژ کوتاهي دارند و هم امنيتشان در حد لازم نيست. هنوز مشخص نيست استفاده تجاري از اين باتري ها در چه زماني ممکن خواهد بود.