امپدانس هدفون چیست؟

امپدانس ظاهري يا امپدانس، مقاومت جريان AC در سيم پيچ (Coil) بلندگوها و هدفون ها مي باشد که با واحد اهم اندازه گيري مي شود . اين مقاومت وابسته به فرکانس بوده و همواره در فرکانس هزار هرتز تعيين شده است. قيمت ميکس و مسترينگ

اگر قصد خريد يک هدفون دايناميک را داريد بايد به اين نکته نيز توجه کنيد. رنج امپدانس در تجهيزات صوتي بسيار وسيع است. در هدفون ها اين محدوده از 16 اهم تا 600 اهم مي باشد. حال اين سوال پيش مي آيد که کداميک مناسب تر است و هرکدام چه کاربري دارند؟

قبل از پاسخ به اين سوال بايد بدانيم عملکرد يک هدفون چگونه است. ميدانيم که انرژي هاي مختلف مي توانند به يکديگر تبديل شوند و اين عمل توسط يک مبدل (Convertor) صورت مي گيرد . هدفون مبدلي است که وظيفه آن تبديل سيگنال الکتريکي دريافتي به فشار صوت مي باشد. اين حوزه در هدفون به نام تراز ظاهري فشار صوت هدفون (nominal sound pressure level) شناخته و با واحد دسي بل (dB spl) سنجيده مي شود. اين تراز شرح مي دهد که چه ميزان فشار صوت از تغذيه يک ميلي وات الکتريسيته در هدفون توليد مي شود. اگر شما به دنبال تراز ظاهري فشار صوت يکسان هدفون ها ، با امپدانس هاي متفاوت هستيد بايد آنها را در تراز هاي يکسان جستجو کنيد. بدين معني که بايد توان الکتريکي هدفون ها را جهت دستيابي به فشار صوت در نظر بگيريد. امپدانس هدفون ها نسبت با ساختار آن ها با توجه به تعداد دور سيم پيچ و همچنين مگنت به کار رفته در آنها متفاوت است.

براي بررسي ساده تراين موضوع در فرمول مقاومت، امپدانس را واقعي فرض مي کنيم . اين امر فقط جهت بررسي کاربرد دارد و در علم فيزيک درست نيست .

P=VxV/R

ار آنجايي که در مورد جريان و ولتاژ AC صحبت مي کنيم بايد مقدار RMS در هر دو مورد استفاده قرار بگيرد.

هدفون ها از نظر امپدانس به سه دسته قراردادي تقسيم مي شوند که هريک کاربري ويژه اي دارند:

هدفون هاي با امپدانس پايين:امپدانس اين نوع هدفونهاي از 16 اهم تا 100 اهم مي باشد. کاربري آنه ها در دستگاه هاي همراه و کوچک مانند MP3 Player ها ، موبايل ها و لپ تاب هاست که نيازي به ولتاژ و جريان زياد براي راه اندازي هدفون نباشد.

هدفون هاي با امپدانس متوسط:امپدانس اين نوع هدفونهاي از 100 اهم تا 300 اهم مي باشد. از اين نوع هدفون در استوديوها استفاده مي شود. که نياز مند يک آمپليفاير براي راه اندازي هستند.

هدفون هاي با امپدانس بالا:امپدانس اين نوع هدفونهاي از 300 اهم تا 600 اهم مي باشد. براي استفاده از اين نوع هدفون نياز به آمپليفايرهاي کلاس A با کيفيت بالا مي باشد.