ابزارهای میکس و مسترینگ

سال‍ها پیش سیستمی پرقدرت به نامِ پروتولز را برای تولید و پردازش حرفه‍ایِ موسیقی و صدا طراحی شد. این سیستمِ نسبتا کامل امروزه در بسیاری از استودیوهای مطرح دنیا مورد استفاده قرار می‍گیرد.

پروتولز ترکیبی است از یک کارت صدا (Audio Interface) با یک میکسر دیجیتال یا بدونِ آن و یک کارت مرکزی (Core System) که می‍تواند با یک تا چندAccel Core Card برای تقویت کارایی این سیستم و کمک به پردازشگرِ کامپیوتر همراه شود. همچنین در کنار همه‍یِ این سخت افزارها، سِکوئنسِر(Sequencer) پروتولز که چیزی نظیر Cubase یا Sonar است و پلاگین‍های گوناگونِ شرکتDigidesign و پلاگین‍های شرکت‍های دیگر که با سیستم TDM کار می‍کنند، که در واقع از DSP های پروتولز استفاده می‍کنند، پروتولز را به یک سیستم جامع برای تولید و پردازش صدا تبدیل کرده‍اند. اما برای رسیدن به این سیستم پرقدرتی بایستی هزینه‍یِ زیادی پرداخت شود.

پلاگین‍های دیگر با فرمت RTAS که مترادف با VST است ، کار می‍کنند. VST یاVirtual Studio Technology را شرکت آلمانی (اِ)شتاینبرگ (Steinberg) تولید کرده است.

چیزی که پروتولز را از باقی سیستم‍ها متفاوت می‍کند، این است که می‍توان تعداد زیادیAccel Card روی آن نصب کرد و مثلا برای تولید یک موسیقیِ فیلم که احتمالا کانال‍های بسیار زیادی را شامل می‍شود و در نتیجه قدرت پردازش زیادی لازم است تا بتوان روی صداها عملیات لازم را انجام داد، تعداد زیادی Accel Card استفاده می‍شود که البته با سیستم هماهنگی کامل دارند، چرا که کل سیستم توسط یک کمپانی یعنی Digidesign تولید شده است. آموزش میکس و مستر

پس برای موسیقی‍هایی نظیر موسیقیِ پاپ یا سنتی ایرانی یا جاز و نظیر این‍ها که در تنظیم آن‍ها از ترَک‍های خیلی زیادی استفاده نشده است، با استفاده نکردن از پروتولز چیز زیادی را از دست نمی‍دهیم!

اینجا صحبت از توانایی فرد در میکس و مسترینگ یا ضبط صدا است، نه سیستمپروتولز. البته موضوع شناخت آکوستیک فضای کار هم همانطور که در فصول پیشین اشاره شد، نقشی اساسی را ایفا می‍کند. کمپانی‍های دیگری نظیر Prism Sound وMetric Halo کارت‍های بسیار بسیار با کیفیتی را تولید می‍کنند، که "شاید" حتیپروتولزِ خوش‍نام هم از نظر کیفیت به پای آنها نرسد. با داشتن یک کامپیوتر قدرتمند و کارت‍هایی نظیر کارت‍های ذکر شده، می‍توان صدای فوق‍العاده‍ای را تولید کرد، در حالی که سیستم ما با هزینه‍یِ بسیار کمتر آماده‍یِ انجام پیچیده‍ترین محاسبات است.

در صورت نیاز به پلاگین‍های با کیفیت شرکت‍هایی نظیرِUniversal Audio،Focusrite یا T.C. Electronics هم می‍توان از کارت‍های DSP تولید شده توسط این شرکت‍ها که بصورت PCI یا Firewire ارائه می شوند نیز استفاده کرد.