آهنگساز کیست؟

در زبان ساده ميتوان گفت آهنگسازي به معناي ساخت آن ملودي اصلي است و به کسي که اين کار را ميکند آهنگسازي ميگويند،دوستان ما در آهنگسازي قواعد هم داريم،ولي بيشتر از اين قوانين در موسيقي کلاسيک و در سبک هاي ديگر خيلي کم استفاده مي شود،بيشتر آهنگسازي مربوط ميشه به استعداد و خلاقيت شخص در خلق ملودي هاي جديد است و شايد آهنگساز بغير از علم نوازندگي و شناختن گام ها،علم ديگري نداشته باشد،ولي اين ملودي را حالا چه در آهنگ بيکلام و يا با کلام که بر روي شعر اين آهنگسازي صورت ميگيرد،با حس کار انجام ميدهد.

آهنگساز بعنوان خالق ملودي اصلي آهنگ که حتي ميتواند هيچ گونه تحصيلات موسيقي و يا آشنايي به تئوري موسيقي هم نداشته باشد? وي ميتواند ملودي اصلي را روي يک ساز بسازد و بنوازد و يا فقط آنرا بخواند يا زمزمه کند?ملودي را در قالب يک موسيقي بدون کلام زمزمه کند و يا آنرا روي شعري بخواند?خلاصه او فقط خالق ملودي اوليه بر اساس حس خود ميباشد?البته او ميتواند موسيقي دان و حتي تنظيم کننده هم باشد که در آنصورت کار خيلي راحتر ميشود? آهنگسازي و تنظيم

آهنگساز شخصي است که آثار موسيقي را تأليف مي‌نمايد. آهنگساز در حقيقت نويسنده? موسيقي است که با احاطه? کامل به علم موسيقي، ايده‌هاي فکري خود را در قالب موسيقي به رشته? تحرير در مي‌آورد. آهنگسازي اين نيست که شخص صرفا ملودي بسازد؛ بلکه آهنگساز مانند هر حرفه? علمي ديگر مي‌بايست در مراکز آموزش علمي موسيقي در رشته آهنگسازي تحصيل و از علوم مختلف موسيقي از جمله رهبري ارکستر، سازشناسي، سازبندي، هارموني، پُلي‌فوني، کنتراپوئن و… ،که لازمه? کار آهنگسازي است، آگاه باشد.

هر آهنگساز مي‌بايست حداقل يک ساز به خصوص پيانو را به خوبي بنوازد. در حقيقت در دنياي موسيقي به دليل نياز به دانش زياد و گستردگي کار آهنگسازي، از آهنگساز به عنوان دانشنامه? موسيقي نام مي‌برند. 

صدابرداران