چه کسانی نباید ژله بخورند

آيا شما هم جزو طرفداران ژله هستيد؟ آيا ميدانيد ژلاتين از استخوان گاو؛ خوک و گاهي هم پوست برخي از ماهي ها استخراج مي شود آيا ميدانيد ژله هاي خارجي که روي آن واژه “حلال” درج نشده ممکن است با عصاره استخوان خوک تهيه شده باشد.آيا دوست داريد اطلاعات خود را درباره ژله افزايش دهيد؟
بازار ژله ها بسيار متنوع است و حق انتخاب هم زياد. يعني شما مي توانيد با هر نوع سليقه غذايي، ژله اي که طعم دلخواهتان را داشته باشد، انتخاب کنيد و بخريد. البته اگر دوست داريد سالم ترين و مغذي ترين نوع اين محصول را در سبد خريد خود داشته باشيد…
بايد به چند نکته توجه کنيد. مثلا اگر اضافه وزن يا ديابت داريد يا حتي نمي خواهيد کالري اضافي از شکر موجود در ژله ها دريافت کنيد، ژله هاي رژيمي يا بدون شکر براي شما مناسب تر هستند. شيريني اين محصولات، ناشي از قندهاي مصنوعي است که نه قند خونتان را بالا مي برد و نه کالري اضافي به بدنتان مي رساند. اگر هم فرزندتان به خوردن ژله تمايل دارد، مي توانيد محصولات غني شده با ويتامين C که در بازار ايران هم وجود دارند، تهيه کنيد. هرچند که ميزان ويتامين C آنها به حدي نيست که نياز بدن را برآورده کند، اما به هرحال، اين محصولات غني شده از انواع ساده شان بهتر هستند. از طرف ديگر، اگر بتوانيد ژله هاي حاوي رنگ هاي طبيعي را پيدا کنيد، به طور حتم اين محصولات نسبت به انواعي که داراي رنگ هاي سنتتيک يا مصنوعي هستند، بهترند. البته اين روزها بيشتر ژله ها با رنگ هاي مصنوعي و مجاز خوراکي تهيه مي شوند. هرچند که استفاده از اين رنگ ها، مجاز و قانوني است و خطر چنداني براي سلامت افراد ندارد اما نتايج تحقيقات ثابت کرده اند رنگ هاي مصنوعي به کار رفته در انواع ژله و شکلات هاي رنگي مي توانند باعث تشديد علايم بيش فعالي در بچه هاي مبتلا به اين ناراحتي بشوند.
منبع: دکتر سلام