ویدئو مپینگ چیست ؟

ويدئو مپينگ يا پروجکشن مپينگ ترکيبي از نور و تصوير همراه با صدا و موسيقي است که به واسطه آن مي توان احجام و سطوح نا متعارف را به سطوح نمايشي ويدئويي تبديل کرد و با ارائه تصاوير و طرحهاي سه بعدي بر روي سطوح هماهنگ با موسيقي مناسب تصاوير نمايشي متفاوتي عرضه کرد .
اين سطوح مي توانند سطوح پيچيده ي صنعتي ، دکورهاي نمايشي و يا نماي ساختمانها باشند. در اين تکنيک تصاوير دو يا سه بعدي مجازي توسط نرم افزارها و سخت افزارهايي بر روي اين سطوح بصورت واقعي نقش مي بندد و نرم افزار با کنترل پروژکتور مي تواند تصاوير را با دقت بالا با سطوح حجم هماهنگ و پخش نمايد . اين تکنيک توسط هنرمندان جهت ايجاد عمق و توهمات نوري/حرکتي جهت جذب مخاطب ويا معرفي برند خاص و يا محصولات آن استفاده مي شود. آموزش ميکس و مستر
ويژگي اين تکنيک اين است که به طور خاص براي يک سطح ساختماني مشخص طراحي و برنامه ريزي مي شود و تصاوير سه بعدي با طرح داستاني مشخصي ساخته مي شوند و هماهنگ با نور و صدا و موسيقي در مدت زماني کوتاه و مختصر به توليد يک اثر هنري منجر مي گردد .
تاثير حسي آن نيز بدين جهت بيشتر است که با اين تکنيک از نظر صوتي و تصويري فضايي متفاوت براي مخاطب ايجاد مي شود و از همين رو در نمونه هاي خارجي آن که تاکنون در آلمان و انگلستان اجرا شده است بيشتر تاکيد بر موسيقي است و تجربه اين تکنيک براي موضوعات ارزشي همچون انقلاب اسلامي و شهداي ترور اهميت دارد و مي تواند آغازي براي کارهاي جدي تر باشد .