نسخه جدید فناوری بلوتوث مخصوص خدمات ابری

فناوري ارتباطي «بلوتوث ?. ?» اواخر سال جاري ميلادي در اختيار کاربران جهاني قرار مي‌گيرد تا امکان اتصال مستقيم دستگاه‌هاي الکترونيکي آن‌‌ها به خدمات ابري فراهم شود.

به گزارش همکاران سيستم و به نقل از وب‌سايت news.techworld، فناوري بلوتوث در حالت عادي براي برقراري ارتباط بي‌سيم بين دستگاه‌هاي موبايلي و رايانه‌هاي شخصي در فواصل کوتاه مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

پروتکل ?. ? اين فناوري که هم‌اکنون در دستگاه‌هاي الکترونيکي جديد به کار مي‌رود به گونه‌اي طراحي شده است که امکان انتقال بي‌سيم اطلاعات تا فاصله ?? متري را فراهم مي‌کند.

اما نسخه ?. ? اين فناوري ارتباطي قادر است به‌صورت غيرمستقيم دستگاه الکترونيکي موبايلي را در خارج از محدوده تعيين شده و از طريق سيستم پردازش ابري به مقصد مورد نظر متصل کند.

اين مسئله به آن معني خواهد بود که کاربران خانگي مي‌توانند شبکه‌هاي متشکل از دستگاه‌هاي شخصي حتي فناوري‌هاي پوشيدني را گسترش دهند و آن را در گستره بزرگتري مورد استفاده قرار دهند.

اين پروتکل جديد به گونه‌اي ساخته شده است که محدوديت‌هاي موجود براي فناوري‌هاي پوشيدني يا گوشي‌هاي هوشمند و ابزارهاي مبتني بر آن‌ها را براي رد و بدل کردن اطلاعات از بين مي‌برد.

به عنوان مثال، دستبندهاي ورزشي هوشمند و سيستم‌هاي تشخيص تناسب اندام همراه با برنامه‌هاي ويژه عرضه مي‌شوند که از طريق سرويس‌هاي اينترنتي خدمات خود را در اختيار کاربران مي‌گذارند.

با فناوري ارتباطي «بلوتوث ?. ?» يک دستبند مخصوص تناسب اندام يا دستگاه مخصوص باشگاه‌هاي ورزشي مي‌تواند اطلاعات خود را به صورت مستقيم روي سرويس‌هاي ابري ذخيره کند و براي اين کار هيچ نيازي به گوشي هوشمند يا رايانه لوحي نداشته باشد.

استفاده از اين قابليت تنها براي دستگاه‌هاي مبتني بر فناوري ارتباطي بلوتوث امکان‌پذير است و اين امکان را به وجود مي‌آورد که بتوان اطلاعات را به راحتي روي فضاي پردازش ابري ذخيره کرد.
اما دستگاه‌هاي امروزي از طريق يک سيستم واسطه‌ اين کار را انجام مي‌دهند و فناوري «بلوتوث ?. ?» اين واسطه را به طور کامل از ميان برمي‌دارد.