ميكسر هاي ديجيتال

عصر حاضر عصر ديجيتال است . مزاياي توليد موسيقي و اديت در فضاي ديجيتال كاملا شناخته شده است.تراك هاي مجازي ، اديت غير مخرب و افكتور ديجيتال داخلي، ايستگاههاي كاري استوديو ديجيتال را بسيار كار آمد كرده است.اما درباره ميكس چطور؟ ميكس ديجيتال چيست؟ آيا ميكس ديجيتال هم مزاياي ضبط و اديت ديجيتال را در مقايسه با آنالوگ دارد؟ يك ميكسر ديجيتال چگونه كار ميكند؟ ميكس كردن آيا صرفا بالا و پايين كردن چند فيدر است؟ آيا ميسكر ديجيتال از ميكسر آنالوگ بهتر است؟ به بررسي همه اين سوالات در اين مطلب ميپردازيم . كدام مزاياي ميكسر هاي ديجيتال است كه ان را جهت استفاده در كاربري هاي مختلف از جمله ضبط موزيك ، صدا گذاري و پخش ارجيت داده است؟ در طول اين نوشته بعضي از امكانات و توانمنديهاي ميكسر ها را بيان خواهيم كرد تا نشان دهيم چطورانعطاف پذيري و قدرت ميكسر هاي ديجيتال انقلابي در ميكسر ها بوده است.
نماي كلي ميكسر ديجيتال در مقايسه با ميكسر آنالوگ:
در ابتدا در نگاهي كلي به ميكسر ها تعدادي از مزاياي ميكسر هاي ديجيتال در مقايسه با ميكسر هاي آنالوگ را بيان ميكنيم.
1ـ انعطاف پذيري در پيكر بندي در مقابل مسيرهاي ثابت و غير قابل تغيير
تمام ورودي ها و خروجي ها در ميكسر آنالوگ مسير بندي شده و ثابت ميباشند و اين يعني يك بار مسير طراحي شده و پس از اتمام مونتاژ ديگر هيچ چيز قابل تغيير نيست. اما در ميكسر هاي ديجيتال صدا وقتي وارد ميكسر ميشود ميتواند آزادانه به هر قسمت از ميكسر حركت كرده و در صورت نياز افكت به آن اضافه شود و مسير آن متناسب با نياز و كاريري شما برنامه ريزي شود . به عنوان مثال هر ورودي ميتواند به هر كدام از كانال ها و تمام انها هدايت شود در يك ميكسر ديجيتال سير هاي مختلف براي حركت يك سيگنال قابل تعريف بوده همانگونه كه در خروجي هاي متفاوت ميتوان سيگنال را مسير دهي و ارسال كرد.

ابعاد و قيمت :
از آنجا كه برنامه ريزي و پيكربندي و كنترل يك ميكسر ديجيتال خيلي حالت پذير ميباشد اين ميكسر ها ميتوانند به صورت خيلي كوچك و جمع و جور متناسب با ابعاد و شكل استوديو طراحي شوند.به عنوان مثال يك ميكسر آنالوگ 96 كانال صدا خيلي عريض و بزرگ خواهد بود و پهناي ميكسر در حدود 4 متر يا بيشتر فضا اشغال ميكند و گاهي تا هزاران كيلو وزن خواهد داشت. ولي از انجا كه در ميكسر هاي ديجيتال امكانات كنترلي انعطاف پذير هستند شما ميتوانيد كنترل 96 كانال را در ابعاد بسيار كوچك تر ميكسر انجام دهيد حتي به گونه اي ميكسر قابل حمل باشد.انعطاف پذيري در طراحي ميكسر هاي ديجيتال باعث شده تا اغلب با هزينه بسيار پايين تري ساخته شده و در تعداد مساوي كانال قيمت تمام شده بسيار پايين تر خواهد بود. قيمت ميکس و مسترينگ

2ـ افكتور هاي ديجيتال داخلي
از انجا كه صدا در ميكسر هاي ديجيتال وارد فضاي ديجيتال ميشود اضافه كردن يك افكتور ديجيتال داخلي با قيمت مناسب و كيفيت بالا داخل ميكسر آسان خواهد بود و از آنجا كه اين پردازش درون خود ميكسر انجام ميشود شما ديگر نگران افت صدا در مسير كابل هاي طولاني،پچ كردن هاي خارجي و تبديل فرمت صدا از آنالوگ به ديجيتال و بالعكس در ميكسر هاي آنالوگ نخواهيد بود.

3ـ امكان فراخواني تمام تنظيمات
يكي از بزرگترين مزاياي ميكسر هاي ديجيتال اين است كه تمام تنظيمات ميكسر حتي افكت ها قابل ذخيره و نگهداري در يك حافظه داخلي ميباشد تا هر زمان كه نياز كاربر باشد آن را فراخواني كند.اين امكان اجازه ميدهد شما در هنگام كار با يك پروژه بتوانيد تمام تنظيمات را مطابق زماني كه ميكسر را ترك كرديد فراخواني كرده و كار را ادامه دهيد.
حافظه ميكسر مزاياي زيادي دارد.به عنوان مثال،شما ميتوانيد تنظيمات دامنه و اكولايزر يك گوينده را مطابق برداشت هاي قبلي فراخواني كنيد تا يكنواختي در ضبط هاي مختلف يك گوينده رعايت شود.سرعت فراخواني اجازه خواهد داد تا شما پس از اتمام يك ميكس آن را ذخيره كرده و با تنظيماتي كاملا متفاوت ميكس را تكرار كرده و تفاوت آن ها را به سرعت با يكديگر مقايسه كنيد.اين امكان مطمئنا كيفيت ضبط شما را بهتر خواهد كرد.

4 ـ اتصال مستقيم ديجيتال ضبط صوتهاي ديجيتال يا DATS
دردنياي امروز ضبط موسيقي،اكثر تجهيزات ضبط مولتي تراك و استريو ديجيتال ميباشند و لذا وقتي شما در يك ميكسر ديجيتال،سيگنال ضبط شده موسيقي را پردازش و تركيب ميكنيد نياز داريد با دستگاه مولتي تراك ديجيتال و همچنين ضبط صوت استريوي ديجيتال جهت ضبط ميكس نهايي ارتباط ديجيتال داشته باشيد.اين امكان در ميز هاي آنالوگ وجود ندارد ( ورودي و خروجي ديجيتال ) شما را از نويز ذاتي مبدل هاي آنالوگ به ديجيتال دور ميكند. لذا كيفيت سيگنال موسيقي باز هم بهتر خواهد شد.