صدابرداري و تحولات آن

صنعت صدابرداري در فعاليت‌هاي هنري در ايران، سابقه‌اي نسبتا طولاني دارد، بطوري كه صدابرداري صحنه نخستين بار با آغاز به كار تلويزيون در حدود ???? سال پيش در ايران صورت گرفت. در آغاز فعاليت تلويزيون در ايران، به دليل اينكه صدا همراه با تصوير بود ، ضبط صداي سريال‌هاي در سر صحنه به آساني انجام مي‌شد.
بعد از پيروزي انقلاب اسلامي، نوع و شكل ديگري از صنعت صدابرداري در فعاليت هاي هنري مطرح شد و صدابرداري صحنه به سينما منتقل شد، كه به همراه نيروهاي متخصص اين رشته، زمينه راه اندازي صدابرداري صحنه در سينما نيز فراهم شد.
اين افراد كه با تحصيل در دانشگاهها و انجام كارهاي عملي در رشته صدابرداري، تخصص لازم را بدست آورده بودند، به دليل اين توانمندها، پايه گذار صنعت صدابرداري صحنه در فيلم‌هاي سينمايي توليدي كشور شدند.
بعد از اينكه در سال ??????دانشكده صدا و سيما شروع به فعاليت كرد، و در رشته صدابرداري اقدام به جذب دانشجو كرد، استاداني از جمله احمد اميري، بهمن صدري جهان، شاهوردي، معاونيان، دهنوي ، نوريان ،استاد حسن و غيره به عنوان پيشكسوت اين رشته و پايه گذار صنعت صدابرداري صحنه، نقش خود را ايفا كردند.  قيمت ميکس و مسترينگ
در مرحله اول، بيش از ? ???نفر از دانشجويان اين دانشكده بعد از گذراندن دوره‌هاي تحصيلي و كارهاي عملي، از اين دانشگاه فارغ التحصيل شدند، كه همين افراد در معرفي اين صنعت در سينماي ايران نقش بسيار اساسي داشتند.
بعد از شروع انقلاب اسلامي، بسياري از توليدات تلويزيوني از جمله سريالهاي امير كبير ،سلطان و شعبان، مثل آباد و غيره از طريق صدابرداري در صحنه، توليد شدند.
مرتضي دهنوي يكي از صدابرداران با سابقه سينماي كشورمان در زمينه اين صنعت و تحولات آن مي گويد: بيش از ? ???درصد سريال‌هاي بعد از آغاز انقلاب اسلامي، به روش صدابرداري در صحنه توليد شدند. با افزايش تعداد شبكه‌هاي تلويزيوني و نياز به توليد برنامه هاي مختلف، صنعت صدابرداري نيز شكل و روش خاصي به خود گرفت.
با افزايش تقاضا براي توليدات آثار هنري، علاوه بر افراد شاغل در بخش صدابرداري توليدات هنري، به دليل نياز بازار كار، بسياري از افرادي كه اين صنعت را به صورت تجربي و نه علمي و دانشگاهي آموزش ديده بودند، وارد اين عرصه شدند. به اين ترتيب، صنعت صدابرداري و صداگذاري در سينماي كشور بتدريج جايگاه خود را پيدا كرد و در توليدات هنري مورد توجه خاص قرار گرفت.
هم اكنون اين صنعت با مشكلات زيادي مواجه است. صدابرداري و پخش صدا در اثرهاي هنري همانند حلقه هاي يك زنجير به هم پيوسته است كه هر گونه ايجاد مشكل در يك حلقه، سبب كاهش كيفيت آن اثر هنري خواهد شد.
براي خلق يك اثر هنري موفق، بايستي تمامي بخشهاي اثر هنري بويژه در بعد صدابرداري، تجهيزات استاندارد، دانش حرفه‌اي و افراد متخصص ايفاي نقش كنند.
در دو بخش دانش حرفه‌اي و افراد متخصص صدابرداري، در سينماي كشور مشكلي وجود ندارد. مشكل اساسي صنعت صدابرداري كشور، فرسودگي و كمبود تجهيزات اين رشته است.
به دليل كمبود و استاندارد نبودن تجهيزات صدابرداري، نوع صداي پخش شده از شبكه‌هاي تلويزيوني در كشورمان هنوز به صداي استريو نزديك تبديل نشده است. اين در حالي است كه بسياري از كشورهاي دنيا از مرز صداهاي استريو گذشته‌اند و صنعت صدابرداري و پخش صداي اثرهاي هنري خود را به نوع ساران (صدايي كه به شكل زنده و شفاف در محيط حس مي‌شود) ارتقا داده اند.
يكي ديگر از عوامل موثر در كاهش كيفيت توليدات هنري در سالهاي اخير ، نقش تهيه‌كنندگان آثار هنري مي باشد. متاسفانه، بسياري از تهيه كنندگان و حتي كارگردانان به دنبال هزينه نكردن و توليد ارزان آثار هنري هستند، كه اين موضوع خود باعث كاهش كيفيت توليدات هنري شده است، كه در نتيجه صدابرداري و پخش صدا نيز به دليل نيازهايي كه به دستگاههاي استاندارد و حساس دارد، از اين قاعده مستثني نبوده است.
حلقه ديگر زنجيره صدابرداري يك اثر هنري، بخش مونتاژ آنست. متاسفانه، برخي از توليدان هنري بعد از ضبط و در مرحله مونتاژ، براي كاهش هزينه توليد به دفاتر فيلم‌سازي غيراستاندارد كه تنها با چند كامپيوتر و يك اپراتور غير متخصص و با تجهيزات غير استاندارد فعاليت مي‌كنند، واگذار مي‌شود كه اين آثار هنري در زمان پخش، كيفيت پايين خود را نشان مي‌دهند. به عنوان مثال، در سينماهاي كشور همزمان با پخش فيلم، شاهد انواع افكت صداهاي مختلف در تلويزيون و سينما هستيم، كه علت آنها همين تجهيزات غير استاندارد صدابرداري، پخش و مونتاژ آثار هنري هستند. همچنين در شبكه‌هاي مختلف تلويزيون نيز مشكلاتي از جمله غيراستاندارد بودن تجهيزات، آنتن و دستگاههاي پخش وجود دارد كه سبب كاهش كيفيت صدابرداري و پخش صداي يك اثر هنري مي‌شود.
در سينماهاي دنيا، تمامي بخش‌هاي مختلف توليد يك اثر هنري تعريف شده و براي آنها برنامه ريزي شده است. در سينماهاي دنيا، صد در صد تجهيزات مورد استفاده در اين صنعت، از بالاترين استانداردهاي لازم برخودار هستند. در اين نوع سينماها، بحث رقابت، مفهوم و معناي خاص خود را نشان داده و به دليل استفاده از تجهيزات استاندارد، آثار هنري با كيفيت خاصي توليد مي‌شوند.