رژيم غذايي ضدسرماخوردگي

سلامت - با فرارسيدن فصل سرما کم‌کم سرماخوردگي شايع‌تر مي‌شود و سرفه‌هاي طولاني و ناراحتي‌هاي تنفسي به دنبالش مي‌آيد. شايد گاهي براي شما هم پيش آمده باشد که اوايل پاييز يک سرماي سفت و سخت بخوريد و تا آخر زمستان يک سرماخوردگي خفيف رهايتان نکند و مدام در حال سرفه کردن باشيد؛ چيزي که واقعا تحمل‌اش سخت است. اين جور وقت‌ها معمولا دوست و آشنا هر کدام راه‌حل‌هاي سنتي را تجويز مي‌کنند که به نظر آنها براي تسکين التهاب تنفسي فايده دارد؛ از خوردن فرني و بهدانه و نشاسته و شير داغ گرفته تا پرهيز از ترشي و خربزه و ماست ترش و ... ولي آيا واقعا اين غذاها روي عفونت‌هاي تنفسي تاثيري دارند؟ ...
دکتر تيرنگ نيستاني، متخصص تغذيه و رژيم‌درماني و عضو هيات علمي دانشگاه شهيد بهشتي، معتقد است که اگر سرماخوردگي به عفونت ريه منتهي شود، با پرهيز غذايي، خيلي نبايد به درمان زود هنگام اين مشکل اميدوار بود: «البته بهتر است از مصرف غذاهاي خيلي تند يا پرادويه اجتناب کرد چون محرک هستند.
خوراکي‌هاي خيلي سرد يا سرخ شده هم ممکن است در مورد برخي افراد مشکل‌زا باشند اما قانون کلي در اين باره وجود ندارد. بيشترين کاري که مي‌شود براي درمان اين بيماري انجام داد، بالابردن ايمني بدن براي مقابله با ويروس و پيشگيري از سرماخوردگي‌هاي بعدي است.»
با اين حساب، اگر مرتب دچار مشکلات تنفسي ناشي از سرماخوردگي مي‌شويد، مي‌توانيد با خوردن يک سري مواد غذايي مقاومت‌تان را نسبت به اين بيماري بالا ببريد.


رژيم غذايي براي مقابله با عفونت‌هاي تنفسي
اگر حس مي‌کنيد سرماخورده‌ايد و به خصوص گلويتان مي‌سوزد، بي درنگ شروع کنيد به خوردن سبزي‌ها و ميوه‌هايي که از نظر ويتامين C غني هستند.
يادتان باشد كه گل کلم، کاهو، فلفل دلمه‌اي سبز يا قرمز، اسفناج، لوبيا سبز و انواع مرکبات از منابع مهم اين ويتامين محسوب مي‌شوند.
البته دکتر نيستاني تاکيد مي‌کند که پيشگيري از سرماخوردگي مهم‌تر وآسان‌تر از درمان آن است و شما بايد هر روز اين موادغذايي را بخوريد تا بدنتان در مقابل ويروس سرماخوردگي و به تبع آن، عفونت دستگاه تنفسي مقاوم شود: «بعضي‌ها فکر مي‌کنند ويتامين c در برابر سرماخوردگي و آنفلوآنزا معجزه مي‌کند که تصور درستي نيست ولي اگر اين ويتامين به مقدار کافي مصرف شود، مي‌تواند تا حدي از علايم سرماخوردگي بکاهد.
ضمن اينکه ويتامين c خواص آنتي‌هيستاميني هم دارد.» بعد از ويتامين c گروه غذايي ديگري که در تقويت سيستم ايمني بدن بسيار موثر است، مواد داراي آنتي‌اکسيدان هستند که باز هم سبزي‌ها و ميوه‌ها مثل گوجه‌فرنگي، لوبيا قرمز، مغزگردو، کلم بروکلي، هويج و سيب قرمز در صدر اين گروه قرار مي‌گيرند.

کمبود ويتامين‌ها
اگر سرفه و سرماخوردگي در شما مزمن شده است، ممکن است دچار کمبودهاي تغذيه‌اي باشيد که از آنها بي‌خبريد. به اين کمبودها که هنوز علايم باليني پيدا نکرده‌اند، مي‌گويند کمبود حاشيه اي. اگر بدن شما دچار کمبود حاشيه‌اي ويتامين A باشد، شما زياد سرما مي‌خوريد و عفونت سرماخوردگي در بدنتان شدت مي‌يابد و ديرتر هم خوب مي‌شويد.
پس بايد موادغذايي را مصرف کنيد که ويتامين A دارند يا پيش ساز اين ويتامين هستند. دکتر نيستاني مي‌گويد:«اسم قديمي ويتامينA ويتامين ضد عفونت بوده است، پس اگر کسي ويتامينA بدنش تامين باشد کمتر دچار عفونت بالاخص عفونت‌هاي تنفسي مي‌شود.
اين ويتامين در مواد غذايي مثل جگر، تخم مرغ و لبنيات به وفور وجود دارد و پيش سازش هم در سبزيجاتي مثل هويج و اسفناج يافت مي‌شود.» بعد از ويتامين A، کمبود ويتامين D هم مي‌تواند باعث ضعف ايمني بدن در مقابل عفونت‌هاي تنفسي شود.
دکتر نيستاني مي‌گويد:«ويتامين D در رژيم غذايي ما ايراني‌ها به‌اندازه کافي وجود ندارد و بهترين منبع براي ما، مواجهه مستقيم با نور آفتاب است، پس کساني که به خاطر شغل‌شان تمام روز در فضاهاي بسته هستند، ممکن است با کمبود اين ويتامين رو به رو شوند و بايد به پزشک يا متخصص تغذيه مراجعه کنند تا در صورت لزوم برايشان مکمل اين ويتامين تجويز شود.»

مکمل کافي نيست!
عامل ديگري که سيستم ايمني بدن را در مقابل سرماخوردگي تقويت مي‌کند، عنصر روي يا زينک است: «کمبود زينک از قديم در ايران مشاهده شده و به ويژه در بچه‌ها بيشتر به چشم مي‌خورد.
منابع روي تقريبا با آهن مشترک است و در انواع گوشت‌ها و غلات وجود دارد. پس اگر بخواهيم يک برنامه غذايي کاربردي و کامل براي پيشگيري و کوتاه کردن دوره ابتلا به عفونت‌هاي تنفسي ناشي از سرماخوردگي پيشنهاد کنيم، مي‌توان گفت حتما در روز 2تا 3 واحد ميوه همراه با 2 واحد سبزي مصرف‌کنيد و آب‌ميوه‌هاي صنعتي را به هيچ وجه جايگزين مناسبي براي اين گروه غذايي به‌حساب نياوريد.»
دکتر نيستاني ادامه مي‌دهد: «دست کم دوليوان شير در روز بخوريد يا دو ليوان ماست تا کلسيم و ويتامين‌هاي A و کمي هم ويتامين D مورد نياز روزانه‌تان تامين شوند. پروتيين‌هاي حيواني را فراموش نکنيد زيرا همان‌طور كه گفتيم، انواع گوشت‌ها منابع غني آهن و زينک هستند و کمبودشان مي‌تواند فرد را در مقابل بيماري‌هاي تنفسي و عفوني آسيب‌پذير کند.»
دکتر نيستاني در آخر نيز اضافه مي‌کند که مکمل‌ها هيچ‌گاه جاي مواد غذايي را نمي‌گيرند، پس بهتر است همه چيز را به‌صورت طبيعي به بدنتان برسانيد.