ارتقای سلامت با آجیل های شب یلدا

کارشناس مسئول تغذیه معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی تهران با اشاره به سنت خوردن آجیل در شب یلدا گفت: ترکیب آجیل هر چه باشد ،مجموعه ای از مغز ها است که همگی فواید تغذیه ای بسیار مهمی داشته و سرشار از مواد مغذی هستند.

ˈشکوفا باقری نیاˈ روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: چربی موجود در انواع آجیل از نوع اشباع نشده است که کلسترول خون را پایین آورده و خطر ابتلا به بیماری قلبی و عروقی را کاهش می دهد .

وی با اشاره به اینکه چربی اغلب مغزها تا 90 درصد ازاسید های چرب اشباع نشده تشکیل شده است، خاطرنشان کرد:آجیل ها سرشار از پروتئین ،انواع ویتامین ها و مواد معدنی مختلف هستند .
کارشناس مسئول تغذیه دانشگاه علوم پزشکی تهران اضافه کرد: ویتامین E و اسید آمینه آرژنین (ترکیبی با تاثیرات متعدد سلامتی) موجود در آجیل به حفظ سلامت رگ های خونی ،کاهش فشار خون و پیشگیری از حملات قلبی کمک می کند.
باقری نیا گفت: آنتی اکسیدان های موجود در آجیل ها از اکسیده شدن و تخریب سلول ها و بروز بیماری هایی مانند دیابت هم جلوگیری می کند.
به گفته وی، آجیل ها سرشار از فیبر هستند که این فیبر های غذایی به رفع یبوست کمک می کند و هم با ایجاد احساس سیری ،مانع از پر خوری می شود.
کارشناس مسئول تغذیه دانشگاه علوم پزشکی تهران یادآور شد: برغم فواید زیاد آجیل ها نباید از آجیل های بو داده یا شور استفاده کرد.
باقری نیا به مردم توصیه کرد آجیل خام را جایگزین آجیل بو داده کنند و گفت: به علت محتوای بالای انرژی آجیل و مغز ها، برای پیشگیری از اضافه وزن و چاقی در مصرف مغز ها باید میانه روی کرد.