آموزش میکس آهنگ

خیلی اوقات دوستانی را دیده ام که در کارشان حرفه ای هستند اما وقتی کاری که میکس کرده اند در شبکه های تلویزیونی پخش میشود صدای خواننده یا بعضی سازها بسیار کم است این در حالی است که همان موسیقی وقتی در مانیتورینگ هایشان شنیده می شود بسیار مناسب است نام این پدیده سحر آمیز مشکل Phase می باشد به زودی مقاله ای مفصل در باره این پدیده خواهم نوشت اما قبل از آن فقط در همین حد این را بدانید که با یک کار ساده می توان قبل از واقعه درد را علاج کرد و آن چک کردن میکس تان در حالت مونو است در زیر سه فایده این کار را بررسی میکنیم. میکس و مستر
1_ اگر صدای میکس شما در حالت مونو خوب است در بدترین حالت ها و در بدترین مکان ها نیز خوب خواهد بودیعنی حتی در سوپر مارکت مواد غذایی. هنر یک مهندس میکس این است که صدایی بسازد که در بدترین مکان ها هم خوب صدا بدهد که مونو میکس یکی از روش ها برای بدست اوردن این علم است.
2_مشکل فاز در حالت مونو به سرعت مشخص می شود مشکلی که در حالت استریو شنیده نمی شود مثلا زمانی که شما یک ریورب استریو به صدای خود میدهید امکان ایجاد مشکل فاز در میکس به وجود می اید که باید ان را در حالت مونو چک کنید.
3_تنظیم صدا و اتومیشن لول مناسب برای صداهای شما . من همواره میکس خودم را در لول های مختلف چک میکنم و به این راه باور دارم بعد یک لول ایستا برای صداهایم در نظر میگیرم و بعد درحالت مونو لول مناسب را پیدا میکنم و وقتی در حالت استریو به صدای خود گوش میدهید متوجه می شوید که کار درست را انجام داده اید.
منبع: نگاره